Pomarańcza, królowa cytrusów

Szczyt sezonu na tak uwielbiane przez wiele dzieci pomarańcze i ogólnie cytrusy przypada właśnie teraz, w styczniu. I warto z niego czerpać garściami tym bardziej, że pomarańcze to cenne źródło błonnika i witaminy C. Choć nie zawsze pomarańcza była tak słodka jaką znamy teraz, ale jej działanie lecznicze oraz wspomagające przy chorobach było znane ludziom od wieków. Kiedyś były to owoce niekształtne, z grubą skórką i wyjątkowo kwaśne. Ale bardzo podatne na krzyżowanie, dzięki czemu teraz możemy cieszyć się różnymi odmianami pomarańczy.

Pomarańcza, królowa cytrusów

Pomarańcze to obecnie najpopularniejszy owoc cytrusowy – jego produkcja wyprzedza grejpfruty, limonki czy mandarynki, a nawet cytryny. Jednak nie każdy z nas ma świadomość, że jest to jeden z nielicznych owoców, w przeciwieństwie do jabłek czy bananów, który nie dojrzewa po zerwaniu. Oznacza to dla nas tylko tyle, że przypadkowo kupiona niedojrzała pomarańcza nie stanie się już słodsza i smaczniejsza. Dlatego warto kupować je z zaufanego źródła. Polecam tu cytrusy z InCampagnii. Zaopatrujemy się u nich już kolejny rok i jesteśmy mega zadowoleni. Są to owoce niepryskane (sprawdzone), więc nawet skórka z takiego owocu nadaje się do przetworzenia (np. do ususzenia, a później zmielenia na proszek). Soczyste, nadają się idealnie na sok jak i do samodzielnego pochłonięcia.

Wracając do pomarańczy sklepowych to producenci odkryli jednak, że poddając cytrusy działaniu gazu etylowego (który powoduje dojrzewanie owoców) mogą sprawić jednak, że przynajmniej z zewnątrz owoc taki będzie wyglądał na dojrzały (pomimo, że w środku pozostanie kwaśny). Proces ten nazywa się odzielenianiem.

Jak zatem kupować pomarańcze

W dużej mierze wybierając pomarańcze jesteśmy zdani na ślepy traf. Jeżeli widzimy, że w skrzynce znajdują się zarówno owoce intensywnie wybarwione, jak i te niewybarwione możemy założyć, że ta partia nie była odzieleniana i powinnyśmy wybrać po prostu owoc o najciemniejszej i najintensywniej ubarwionej skórce. Jeżeli jednak wszystkie owoce są równie pomarańczowe, wtedy starajmy się wybierać owoc jak największy. Dojrzewając pomarańcza wciąż rośnie, więc jego wielkość sugerować nam może dłuższy pobyt na drzewie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.